Deň starých rodičov
Deň starých rodičov

Stari rodiciaDeň venovaný starým rodičom

Deň starých rodičov vznikol z iniciatívy američanky Marian Lucille Herndon McQuade. Táto žena v domácnosti, matka 15 detí a stará mama 40 detí začala v roku 1970 kampaň za zavedenie tohto sviaktu. Postupne získala podporu senátorov, a po ôsmych rokoch, čiže v roku 1978, americký kongres zoficiálnil tento sviatok.

Kedy je Deň starých rodičov

Odvtedy sa k tejto iniciatíve pridali viaceré anglicky hovoriace krajiny a krajiny západnej Európy. Dátumy sa v krajinách rôznia. Kým Amerika oslavuje v septembri prvú nedeľu, po sviatku práce, na Slovensku je to druhá nedeľa v októbri.

Účel Dňa starých rodičov

Účelom sviatku je podnietiť ľudí, aby premýšľali o vplyve starých rodičov na ich životy a na spoločnosť. Deň je príležitosťou ukázať našu lásku k starým rodičom a oni zas majú možnosť prejaviť svoje city k deťom a vnúčatám, podať im pomocnú ruku a podeliť sa s nimi o životné múdrosti.

Európska komisia a starnutie

Európska komisia vyhlásila celý rok 2012 za Európsky rok aktívneho starnutia a medzigeneračnej solidarity, s cieľom upozorniť na starnutie európskej populácie a na výzvy a možnosti ako tomuto smerovaniu čeliť.

Názory na starobu

K zaujatiu zmeny v stereotypných názoroch na starobu a seniorov je potrebné začať od svojho najbližšieho okolia, a to najmä budovaním dobrých vzťahov v rodine. Spoločne strávený deň v kruhu celej rodiny, aj s jej najstaršími členmi sa určite vryje do pamäti nielen vám, ale predovšetkým tým, ktorým je tento sviatok určený.

Darujte svoj čas starým rodičom

Nechajte sa inšpirovať a oslávte tento, na Slovensku pomerne nový sviatok, so starými rodičmi. Darujte svojej babke a dedkovi svoj čas a pozornosť. Zaiste im vaša prítomnosť pripomenie, že sú pre život dôležitý.  Čas strávený v kruhu najbližších im prinesie šťastie a vnútorný pokoj. Starí ľudia si našu pozornosť a lásku zaslúžia a kedže aj celý rok 2012 je zameraný na nich, je možno namieste ich obdarovať nejakým výnimočným darom.

 

cervena_masla                   


Citáty a príslovia o starobe a starých rodičoch 

 • Kto si rodiča v starobe nectí, na seba si korbáč pletie. (Neznámy autor)
 • Babička vám dá ten pocit, že čakala celý deň, aby vás videla a až potom je deň kompletný.  (Marcy DeMaree)
 • Staroba je ako konto v banke. Vyberieš len to, čo vložíš... (Lucius Annaeus Seneca)
 • Starí rodičia držia naše malé ruky len chvíľu, ale naše srdce navždy. (Neznámy autor)
 • Do staroby som sa staral o to, aby som dobre žil. V starobe o to, aby som dobre umrel. (Lucius Annaeus Seneca)
 • Starí rodičia sú ľudia, ktorí prídu na návštevu, rozmaznajú deti a potom odídu domov. (Neznámy autor)
 • Dbajme, aby nám staroba nezanechala vrásky aj na duši, keď ich už robí na tvári.  (Michel de Montaigne)
 • Za všetko musíme v živote platiť: za mladosť hlúposťou, za múdrosť starobou.  (Václav Dušek)
 • Dôvodom vnúčatá a starí rodičia si spolu tak dobre rozumejú je, že majú spoločného nepriateľa. (Sam Levenson)
 • Jednoducho povedané, babičky sú  starožitné dievčatká a dedkovia sú starožitní malí chlapci. (Neznámy autor)
 • Keď prarodičia vstúpia do dverí, disciplína letí z okna. (Ogden Nash)
 • Stáť sa babičkou je úžasné. V jednej chvíli si len matka. V ďalšej ste vševedúcim mudrcom s prehistorickou hodnotou. (Pam Brown)
 • Príroda to zariadila tak, že sa často cítime bližšie k obgenerácií, než ku generácii, ktorá je nám bezprostredne generačne bližšia. (Igor Stravinsky)
 • Dedko je niekto, kto má striebro vo vlasoch a zlato v srdci. (Neznámy autor)
 • Staroba je ako pohľad z lietadla...vidíš všetko s nadhľadom. (Lech Przeczek)
 • Babička je pestúnka, ktorá sleduje deti miesto na televízie. (Neznámy autor)
×

Doručenie tovaru

Český granát

Ručná výroba šperkov a skladové možnosti

Šperky sú robené ručne a zákazníci sú z celého sveta, preto sa stav na centrálnom sklade rýchlo mení. Šperkov sú tisíce modelov. Prstene sú v rôznych veľkostiach, náušnice s rôznymi zapínaniami, povrchové úpravy strieborného šperku ponúkame štyri. Preto počkajte, až sa ozveme ohľadom dostupnosti tovaru.
Pokiaľ šperk nie je skladom, a dá sa stiahnuť z kamennej predajne, urobíme to pre vás. Ak nie je nikde, môžeme ho zadať do výroby. Výroba šperku trvá momentálne kvôli preťaženým kapacitám 2-3 mesiace.

Pomôžeme Vám s výberom
Neváhajte nás kontaktovať, ak potrebujete pomôcť, napríklad s výberom: telefonicky alebo emailom na predaj(zavinac)ceskygranat.sk.


TOP