Smaragd - zhmotnená harmónia prírody
Smaragd - zhmotnená harmónia prírody

Smaragdy - zhmotnená harmónia prírody

 
Smaragd či emerald (lat. smaragdus, vulg. lat. emeraldus, "zelený kameň") je najvzácnejší druh minerálu beryl, ktorého nádherné zelené sfarbenie je spôsobené stopami chrómia a niekedy vanádia.
 

Náleziská smaragdu

Najväčšie náleziská sú v Kolumbii (50-95% svetovej produkcie) a Zambii. V baniach Kolumbie sa občas nájde zriedkavý druh známy ako trapichový smaragd, ktorý má vzor šesťcípej hviezdy tvorenej nečistotami čierneho karbónu. V staroveku ťažený Egypťanmi a v Indii a Rakúsku.
 

Smaragd podľa mesiaca, zverokruhu, čakry

Rodný kameň pre mesiac: Máj
 
Znamenia zverokruhu: Býk, Rak a niekedy Blíženci
 
Čakry, ktoré ovplyvňuje: štvrtá - srdce
 

Vlastnosti smaragdu

Smaragd je jeden z najvzácnejších drahokamov, ktorého hodnotu najviac ovplyvňuje farba množstvo nečistôt. Odtieň sa pohybuje od žltozelenej do modrozelenej, samozrejme so zelenou ako hlavný odtieň. Jedine kamene so stredným až tmavým tónom (ideálne 75%, kde 0 je bezfarebný a 100 čierny) sa považujú za smaragd, inak je to zelený beryl. Narozdiel od diamantov sa čistota posudzuje voľným okom. Kvôli krehkosti, citlivosti a na vyplnenie prasklín je často ošetrený rastlinným olejom či priskyricou.

Liečivé účinky a schopnosti smaragdu

Je to kameň inšpirácie, nekonečnej trpezlivosti ako aj regenerácie a uzdravenia - lieči negatívne city. Predstavuje telesnú, citovú a duševnú rovnováhu. Pomáha pri klaustrofóbii, lieči zápaly dutín, pľúc, krku a chrbticu. Posilňuje oči - zlepšuje videnie a podporuje detoxikáciu pečene. Zvyšuje pocit istoty a nepodmienenej bezvýhradnej lásky. Blahodárne pôsobí na rovnováhu vo vzťahoch a prináša priateľstvo, vzájomné porozumenie a spoluprácu v skupine. Posilňuje pamäť, spomienky a dopomáha k hlbšiemu sebapoznaniu. Odstraňuje všetko negatívne a navádza k pozitívnym činom.

Využitie smaragdu a povery o ňom

Podľa starých tradícii bol účinnou ochranou pred čarodejmi a ich kúzlami, ako aj slepotou. Pri zápaloch očí sa do očných kútikov dávali malé smaragdové perly. Na druhej strane starý egypťania verili, že had pri pohľade na smaragd okamžite oslepne. Považoval sa aj za ochrancu nevinnosti, pretože vraj dokázal prezradiť neveru medzi partnermi tým, že zmenil farbu alebo praskol. Smaragd je taktiež výročný drahokam, dávaný ako dar k oslave 20., 35. či 55. výročia manželstva.

Smaragdové klenoty 

Smaragdové klenoty sprevádza pôvab a elegancia, rovnako ako aj bohatá história. "Oči ako smaragdy" je známa fráza používaná pri opisoch v mnohých knihách a príbehoch, ktorá okamžite každému vyobrazí krásny lesk, trblietanie a farbu jarnej trávy. Či už sa môžte rovnako pochváliť výnimočnými očami zelenej farby, alebo nie, nádherný smaragdový náhrdelník a úžasné náušnice vám istotne pristanú a prinesú sviežosť a obdiv okolia.

 

 
×

Doručenie tovaru

Český granát

Ručná výroba šperkov a skladové možnosti

Šperky sú robené ručne a zákazníci sú z celého sveta, preto sa stav na centrálnom sklade rýchlo mení. Šperkov sú tisíce modelov. Prstene sú v rôznych veľkostiach, náušnice s rôznymi zapínaniami, povrchové úpravy strieborného šperku ponúkame štyri. Preto počkajte, až sa ozveme ohľadom dostupnosti tovaru.
Pokiaľ šperk nie je skladom, a dá sa stiahnuť z kamennej predajne, urobíme to pre vás. Ak nie je nikde, môžeme ho zadať do výroby. Výroba šperku trvá momentálne kvôli preťaženým kapacitám 2-3 mesiace.

Pomôžeme Vám s výberom
Neváhajte nás kontaktovať, ak potrebujete pomôcť, napríklad s výberom: telefonicky alebo emailom na predaj(zavinac)ceskygranat.sk.


TOP